Skanowanie i archiwizacja
Skanowanie ostatnio zwane też "zdjęcia na maila" lub “zdjęcia na płytę”.
Po ujawnieniu w procesie wywoływania obrazu utajonego na negatywie otrzymujemy materiał wyjściowy do dalszych czynności czyli do pozyskania właściwego obrazu fotograficznego. Jeszcze na początku bieżącego stulecia naturalne było wykonywanie z wywołanego filmu odbitek na srebrowym papierze fotograficznym. Jednym z najpopularniejszych formatów była tak zwana "pocztówka" o wymiarach 4 x 6 cali, co w przeliczeniu na jednostki metryczne daje kartkę o wymiarach nieco przekraczających 10x15 cm, a jej proporcja jest taka sama jak klatki w małoobrazkowym aparacie na klisze typu 135.
W dzisiejszych czasach łączymy stare i nowe (modern i retro) za pomocą skanerów, dzięki czemu z naświetlonego filmu nie musimy już wykonywać papierowych odbitek. Skanowanie pozwala ujrzeć efekty naszej twórczości i daje nam też prawie nieograniczona swobodę w ich prezentacji oraz ewentualnej edycji
W naszym laboratorium pierwszy skaner wprowadziliśmy już na początku wieku i od tego momentu to co do tej pory wymagało wiele praktyki, umiejętności, czasu oraz doskonałego warsztatu stało się zdecydowanie łatwiejsze i tańsze.
Obecnie używamy doskonałego skanera do slajdów i negatywów Fuji Film SP2000 dzięki któremu można uzyskać obrazy o maksymalnej rozdzielczości 3035x4535 pix. Należy jednak pamiętać iż rozdzielczość nie jest jedynym atrybutem skanera.
Na skanerze tym możemy przetwarzać slajdy oraz negatywy kolorowe i czarno-białe, zarówno z filmów 135 jak i 120. Przy filmach typu 120 oraz 220 zwanych także "szerokimi" lub "średnim formatem" obsługujemy klatki o formatach: 4,5x6, 6x6,6x7 cm.
Po zeskanowaniu fachowo zwanym digitalizacją otrzymujemy obrazy pozytywowe.
Skanowanie nie jest procesem automatycznym, tu także wkracza czynnik ludzki( o którym już była mowa przy okazji wywoływania negatywów)
Skaner jako taki widzi każdą klatkę w swój specyficzny sposób zależny od jego budowy, możliwości fizycznych i co dość istotne oprogramowania. Właśnie tutaj wkracza operator skanera, który dzięki swojej wiedzy doświadczeniu potrafi nadać właściwy kolor ludzkiej skórze, jesiennemu parkowi czy letniej kwiecistej łące.
A nie zapominajmy iż ta łąka w zależności od pory dnia i kierunku padania promieni słonecznych będzie miała za każdym razem inną tonalność.
Oferujemy:
Skanowanie negatywów kolorowych i czarno-białych 135, 120 oraz błon ciętych
Skanowanie slajdów
Skanowanie płyt szklanych
Skanowanie zdjęć (reprodukcje, zdjęcia ze zdjęcia)
Reprodukcje obrazów
Skanowanie poklatkowe filmów z kamery 8 mm
Zgrywanie kaset VHS